Ezért a cikkért ölhették meg a szlovák újságírót

Világ

Mint arról korábban beszámoltunk, Szlovákiában párjával együtt megöltek egy tényfeltáró újságírót.A meggyilkolt Ján Kuciak, aki az aktuality.sk szlovák hírportálnak dolgozott, tényfeltáró újságírással, azon belül leginkább adócsalással összefüggő bűnesetekkel foglalkozott. Pozsonyi sajtóinformációk szerint az újságírót korábban megfenyegették.

Ján Kuciak szerdán megjelentetett, befejezetlen cikke az olasz ‘Ndrangheta maffiához állítólag közel álló személyek Szlovákiában való megjelenésével, ottani gazdasági tevékenységével illetve kapcsolati hálózatukkal és politikai kötődéseikkel foglalkozik. Mint Kuciak egy közeli barátja és korábbi munkatársa, a szintén oknyomozó újságíró Tom Nicholson nyilatkozta, ez az ügy lehet a gyilkosság oka.

Az írás az utóbbiak között említ különböző, a Fico kormánypártjához közel álló és annak tartott személyeket, mások mellett a miniszterelnök egyik korábbi asszisztensét, a jelenleg is a szlovák kormányhivatalban dolgozó Maria Troskovát, továbbá Viliam Jasant, aki jelenleg a kormányhivatal krízismenedzsmentért és állambiztonságért felelős részlegének a vezetője.

A 27 évesen meggyilkolt Kuciak írása 14 évvel ezelőtti eseményekig nyúl vissza. A cikkben szereplő információk jelentős részét egy másik újságíró, a korábban a Plus 7 dni című legolvasottabb szlovák hetilapnak dolgozó Ivan Mego kutatta fel. A férfi a TA3 szlovák hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: azért adta át információit Kuciaknak, mert saját szerkesztősége a tőle megrendelt írást végül nem volt hajlandó leközölni.

A jórészt adócsalási és ingatlanspekulációs ügyek feltárásával foglalkozó Ján Kuciak és barátnője holttestére vasárnap bukkant rá nagymácsédi (Velká Maca) családi házukban a rendőrség, amely a kettős gyilkosság elkövetésének körülményei alapján azt feltételezi, hogy a férfit munkájával összefüggésben ölhették meg. Az elkövetők kézre kerítésére a Robert Fico vezette szlovák kormány különleges nyomozó csoportot hozott létre a titkosszolgálatok bevonásával.

Az ügyre, amelynek visszhangja egyre erőteljesebb politikai színezetet kap Szlovákiában, az ellenzéki pártok nagy része is hevesen reagált, kedden a kormányfő és a korábban már többször leváltani próbált belügyminiszter, valamint az országos rendőrfőkapitány távozását követelve.

A kormánytagok és a rendőrfőnök menesztését szorgalmazó ellenzéki politikusok indoklásukban egyebek közt azokra a hírekre hivatkoztak, amelyek szerint Robert Fico kormányhivatalának alkalmazásában több olyan személy is van, akik korábbi gazdasági tevékenységük kapcsán összeköttetésben voltak olyan olasz vállalkozókkal, akiket a lap az olasz maffiához közel állónak tart.

 

‘Ndrangheta Szlovákiában (Forrás: aktuality.sk)

A cikk vége hiányzik, szerzője nem tudta befejezni, mert meggyilkolták.

 

Friss fejlemények:

Lemondott a kulturális miniszter

Bejelentette lemondását szerdán Marek Madaric, a szlovák kormány kulturális minisztere, aki döntését Ján Kuciak tényfeltáró újságíró és élettársa meggyilkolásával indokolta.

“Elképzelhetetlennek tartom, hogy a továbbiakban nyugodtan üljek a miniszteri székben” – mondta Marek Madaric, hozzátéve: lépése személyes döntés, azzal függ össze, hogy emberileg nem tud beletörődni egy újságíró megölésébe.

Fico: az ellenzék a hatalom megszerzésre akarja felhasználni a gyilkosságot

Politikai eszközzé vált két ember halála az ellenzék kezében, amely azt arra akarja felhasználni, amire egyébként nem képes, a hatalom megszerzésére – jelentette ki Robert Fico, szlovák kormányfő Pozsonyban az esti órákban tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján.

A kérdések lehetősége nélkül megtartott rendkívüli sajtótájékoztatón Robert Fico a parlamenti ellenzék egyes pártjainak és a sajtónak arra a masszív nyomásgyakorló kampányára reagált, amely gyakorlatilag közvetlenül a Nagymácséden (Velká Maca) vasárnap felfedezett kettős gyilkosság hétfői rendőrségi bejelentése után indult meg Szlovákiában. A tényfeltáró cikkek írásával – jórészt adócsalási és ingatlanspekulációs ügyekkel – foglalkozó Ján Kuciakot vasárnap barátnőjével együtt holtan találta családi házukban a rendőrség, amely a kettős gyilkosság elkövetésének körülményei alapján azt feltételezi, hogy a férfit munkájával összefüggésben gyilkolhatták meg.

“Az ellenzék számára két ember halála politikai eszközzé vált, olyanná, amellyel ki akarja hajtani az embereket az utcára, hogy megszerezze a hatalmat. Arra ugyanis nem képes, hogy demokratikus parlamenti választásokon szerezze meg”

– szögezte le Robert Fico szerda esti rendkívüli sajtótájékoztatóján. Megjegyezte: az ellenzéknek, amely 2006 óta nem tudott egy választást sem megnyerni, nincs szüksége bizonyítékokra, mivel nyomozónak, ügyésznek és bírónak érzi magát egy személyben. Hangsúlyozta: az ilyen stílusú politizálásnak nem lehet más eredménye, mint a társadalom destabilizálása és az állam szétverése.

A szlovák kormányfő – aki korábban már többször is felszólította az ellenzéki pártokat, hogy ne éljenek vissza a tragédiával, s ne próbáljanak belőle politikai tőkét kovácsolni – szerdán azt mondta: mindenkit biztosít arról, hogy a bűnüldöző szervek mindent megtesznek a bűncselekmény felgöngyölítése érdekében, mert az az áldozatok hozzátartozóin kívül az ország számára is rendkívül fontos.

Ugyancsak az esti órákban tájékoztatta a sajtót a kettős gyilkosság ügyében folyó nyomozás fejleményeiről Tibor Gaspar országos rendőrfőkapitány. Elmondta: bár a rendőrség továbbra is elsődlegesen az olasz állampolgárokkal összefüggő nyomozati szálat követi, a nyomozás során előállítottak két kábítószeres bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személyt is, akiknél fegyvert és nagyobb mennyiségű kábítószert is találtak és akikről úgy tudják, hogy a múlt héten pénteken arról egyezkedtek, hogy fegyverekkel mennek Nagymácsédra.

A tényfeltáró újságíró meggyilkolása okozta közfelháborodás illetve a tragédia a sajtó és az ellenzéki pártok általi erőteljes tematizálása, szerdára rendkívül feszült politikai hangulatot alakított ki Szlovákiában. Ezt jól érzékelteti, hogy szerdán az újságíró és élettársa meggyilkolására hivatkozva jelentette be lemondását Marek Madaric kulturális miniszter, péntekre pedig több szlovákiai városban újabb felvonulásokat jelentettek be a meggyilkolt újságíró emlékére.