Papp László: a gazdaságfejlesztés az innovációra épül

Gazdaság

Debrecen gazdasági fejlesztésének stratégiája az innovációra épül, s ebbe jól illeszkedik a Richter gyógyszergyár bővítési terve – közölte a cívisváros polgármestere szerdán sajtótájékoztatón.

Papp László, miután a városházán megbeszélést folytatott Bogsch Erikkel, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatójával, elmondta, hogy Debrecenben a technológiai ipar összes árbevétele 2010 és 2014 között megháromszorozódott, s meghaladta a 700 milliárd forintot.
Ebben már szerepe volt a Richter csoportnak is, amely 2012-ben zöldmezős, 25 milliárd forintos beruházással biotechnológiai üzemet hozott létre a debreceni Határ úti ipari parkban, ahol 200 magasan képzett szakembert foglalkoztatnak – jegyezte meg a polgármester.

Papp László szerint Debrecen számára a Richter a fejlődést jelenti. A vállalatnak és a városnak hasonló a filozófiája, az innovációra a tudásra épülő gazdaság, amely segít megőrizni a városban a fiatal, jól képzett munkaerőt.

Bogsch Erik a debreceni sajtótájékoztatón megerősítette a már korábbi bejelentését, miszerint megkezdik a helyi biotechnológiai üzemük bővítését: a 2018-ra 15 milliárd forintos beruházással 125 új munkahelyet hoznak létre. Az új üzemben onkológiai és immunológiai készítményeket állítanak majd elő.

A vezérigazgató beszélt arról is, hogy a régióban egyedül a Richter foglalkozik originális gyógyszer- és biotechnológiai kutatásokkal, amire az idén árbevételük 12 százalékát, több mint 40 milliárd forintot fordítanak.

A több, mint 11 ezer dolgozót, ebből mintegy 5 ezret Magyarországon foglalkoztató Richter csoport tavalyi árbevétele meghaladta a 365 milliárd forintot – tette hozzá Bogsch Erik, megjegyezve, hogy öt világrészen összesen ezer kutatójuk dolgozik fejlesztéseken.
A Richter a kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított költségeket tekintve Európában a 178. helyen, a gyógyszergyárak között a 23. helyen, a globális 2500 céget felsorakoztató világlistán pedig a 604. helyet foglalja el – mondta Bogsch Erik Debrecenben.