Több mint 300 filmet vetítenek az idén 40 éves, 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon (KAFF), amely május 27-től június 1-ig hat napon át várja a közönséget ingyenes programokkal.
A tíz versenyfilmen túl hat egészestés animáció lesz látható moziban, öt pedig szabadtéri óriáskivetítőn – mondta el Mikulás Ferenc, a fesztivál igazgatója, a programról tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Mikulás Ferenc kiemelte, hogy a fesztivál díszvendége az északi országok szakmai érdekképviseleti szervezete, a Nordic Animation lesz, ennek köszönhetően három blokknyi válogatást láthatnak majd a nézők , Svédország, Finnország, Norvégia, Dánia és Izland animációs filmjeiből.
A vetítéseken túl hat könyvbemutató és hét kiállítás is várja a közönséget a kerekasztal-beszélgetések mellett – fűzte hozzá.
A kecskeméti animációs stúdió létezése a város számára kiemelten fontos, hiszen több mint fél évszázada működik, és mindig bizonyítja, hogy megújulásra képes oly módon, hogy közben minden értékét megőrzi – emelte ki Bán János, Kecskemét alpolgármestere.
Kollarik Tamás, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság ( NMHH) elnöki főtanácsadója elmondta, hogy az NMHH több mint másfél évtizede támogatja különböző formában a fesztivált, ebben az évben például a legjobb televíziós sorozatnak járó Bálint Ágnes-díjjal, valamint több szakmai esemény megszervezésével. Ezek közé tartozik a médiatudatosság és a gyerekvédelem kérdéseit körbejáró konferencia is. Hozzátette, hogy öt könyvbemutató is gazdagítja majd a KAFF szakmai programját.
Az egyik Kollarik Tamás és Takó Sándor Filmkészítők kézikönyve lesz, amely Magyarország első, kifejezetten filmalkotóknak készült, közérthető, gazdagon illusztrált jogi, üzleti és produceri szakkönyve, valamint Cseporán Zsolt, Kollarik Tamás és Petri Zsolt A magyar animációoktatás jövője című műve, amelyet szintén a fesztivál keretében mutatnak be. Itt debütál továbbá Varga Zoltán filmtörténész negyedik önálló kötete, a Magyar animációs rendezőportrék, amely hét alkotó, Gyulai Líviusz, Cakó Ferenc, Orosz István, M. Tóth Éva, Ulrich Gábor, Csáki László és Bucsi Réka életművét mutatja be.
Kertész Sándor két könyve is a KAFF-on mutatkozik be. Jankó – kép-regényes életrajzok című írása a magyar karikatúra “atyja”, a 18. századi Jankó János életútját mutatja be a korszak sajtó- és politikai viszonyaival együtt
A fesztivál versenyprogramjában lesz látható Gints Zilbalodis idén a legjobb animációnak járó Oscar-, Golden Globe- és Európai Filmdíjat is elnyerő Áradás (Flow) című filmje, az Oscar-díjas Michel Hazanavicius tavaly Cannes-ban bemutatott, a Kecskemétfilm közreműködésével készült A legértékesebb áru (The Most Precious of Cargoes) című munkája és az Oscar-díjra jelölt Claude Barras, a Locarnói Filmfesztiválon díjazott Vademberek (Savages) című animációja.
A versenyprogram nyolc egészestés alkotásán túl további hat egészestés animációt vetítenek moziban. A Bogyó és Babóca, az Angelo a varázserdőben, a Mókus és Rézi megmentik az erdőt, a Mesék a varázskertből és a Robotálmok elsősorban a gyerekek számára lehet majd érdekes, míg a Fekete pillangók inkább a felnőtteknek szól. Kecskemét főterén, szabadtéren, óriáskivetítőn olyan kultikus filmek lesznek láthatók, mint Jankovics Marcell utolsó alkotása, a Toldi, valamint a Családi legendák, a Hófehér, a Szaffi és Az idő urai.
Kiállítás idézi fel a KAFF 40 éves történetét, látható lesz a 4 Szoboszlay című tárlat is, amely idősebb Szoboszlay Péter és három gyermeke művészetét mutatja be, illetve Bogyó Péter animációs alkotó Séták című kiállítása is. Vörösmarty Mihály klasszikus művéből, a Csongor és Tündéből készült animációhoz és a több díjat nyerő Kék Pelikan című alkotáshoz szintén kapcsolódik majd egy-egy tárlat.
(MTI)